Hotellets historie går helt tilbake til 1864, da Kari og Olav Straand startet skysstasjon i Vrådal. Siden den gang har Familien Straand drevet overnattingsvirksomhet på det som tidligere var en husmannsplass. I dag har hotellet 125 rom, 2 restauranter, 2 barer og konferanseavdeling med plass til 400 personer, svømmebasseng, terrasse og peisestue. Så Straand er et moderne hotell, men den lange historien preger fortsatt dagens drift. Det kommer særlig til uttrykk gjennom den gode atmosfæren, spesielt i hotellets gamle stuer med tømmervegger og under den årlige jule og nyttårsfeiringen. På Straand er man også kjent for gode måltider og meget hyggelig betjening
Dag for dag
Dag 1: Til Straand
Vi begynner påstigningen i Oslo og henter i Sandvika, Asker, Drammenog ned igjennom Vestfold. I Brevik stopper vi for en benstrekk. Ved Tangen forlater vi E-18 kjører forbi Drangedal, huset til Sputnik og til Vrådal. Her får vi våre rom og setter inn bagasjen før vi går til lunsj. Så har man ettermiddagen til å bli nærmere kjent med hotellet og omgivelsene. Middag på kvelden
Dag 2-3: Lille Nyttårsaften og Nyttårsaften
2 hele dager på Straand Hotell. Her disker man opp med god mat og hotellet er pyntet flott til jule og nyttårshelgen for å gi alle den rette julestemningen. Hotellet har også et rikholdig program som er klart i løpet av høsten 2025. Det blir dans og moro, fyrverkeri på nyttårsaften Det er frokost, lunsj og middag på hotellet hver dag. Nærmeste nabo til hotellet er Nisseloftet og sølvsmien som byr på mye rart. I hotellets kjeller finner man også svømmebasseng og Sauna. Det er også bordtennis og biljardbord. Fra hotellet er det gang og sykkelvei til Vrådal sentrum. (cirka 700 meter) Her finnes en jokerbutikk og et par andre butikker. På selve nyttårsaften ønsker hotelldirektøren velkomsttale og vi får servert et lite glass. Så er det 3 retters nyttårsmiddag før vi samles til kaker og kaffe i Straand Dancing. Ved midnatt er det et stort fyrverkeri med påfølgende lapskaus/betasuppe. (programmet er med forbehold om evt endringer)
Dag 4: Vrådal – Hjemstedene (1. Nyttårsdag).
Etter en deilig brunsj tar vi igjen plass i bussen. Avgang fra Vrådal er kl 11.00. Vi kjører samme veien hjem igjen. Så det blir avstigning i Brevik, Vestfoldbyen, Drammen og videre til Oslo.